Uroczystości odpustowe pod Krzyżem III Tysiąclecia POŁĄCZONE Z OTWARCIEM I POŚWIĘCENIEM „AUTOSTRADY DO NIEBA” 17 września 2017 r.

Uroczystości odpustowe pod Krzyżem III Tysiąclecia

POŁĄCZONE Z OTWARCIEM I POŚWIĘCENIEM

„AUTOSTRADY DO NIEBA”

 

Trwa budowa autostrady do Zakopanego – stolicy Tatr, gdzie nad miastem króluje Krzyż na Giewoncie. Podobnie Krzyż III Tysiąclecia pragnie objąć swoimi ramionami Ropczyce, Europę i świat, i jak wiele innych krzyży być „przekaźnikiem” tych wartości i treści, które mają umacniać naszą wiarę. Przypominał nam o tym i dalej to czyni z wysokości nieba św. Jan Paweł II: „wiara umacnia się, gdy jest przekazywana”. To zadanie jest wołaniem i powołaniem każdego chrześcijanina. To wołanie skierował do świata, papież Franciszek, który powiedział, że „Krzyż Chrystusa nie jest do noszenia na szyi, ale wezwaniem do miłości, jest orędziem nadziei nakłaniającym do męstwa”.

         O tym „orędziu nadziei” przypomina nam Matka Boża Fatimska, która 100 lat temu 13 października 1917 r., podczas ostatniego objawienia powiedziała:„Przyszłam upomnieć ludzkość, aby zmieniła życie i nie zasmucała Boga ciężkimi grzechami. Niech ludzie codziennie odmawiają różaniec i pokutują za grzechy”.

         To zadanie i wezwanie możemy realizować w sposób szczególny przy Jubileuszowym Krzyżu III Tysiąclecia, gdzie w „Autostradzie do nieba” została wpisana modlitwa różańcowa i Koronka do Bożego Miłosierdzia. O potędze miłosierdzia przypominała też Pani Fatimska, która prosi, żeby na końcu każdego dziesiątka wymawiać słowa: „O mój Jezu przebacz nam nasze grzechy, zachowaj nas od ognia piekielnego, zaprowadź wszystkie dusze do nieba i dopomóż szczególnie tym, którzy najbardziej potrzebują Twojego miłosierdzia”.

Zaprojektowane zostały tajemnice światła, bo taką drogę nam wyznaczył i pozostawił św. Jan Paweł II.W oparciu o elementy drogowe tzw. „kocie oczka”, które w nocy gdy pada na nie światło rozświetlają drogę i czynią ją pewną i bezpieczną. Podobnie duchowa droga człowieka będzie pewna i bezpieczna, jeżeli otworzy się wewnętrznie na te tajemnice i to światło, które rozświetla mroki grzechu człowieka w blasku Bożego Miłosierdzia.

Jak odmawiać ten „drogowy różaniec” instruują nas tablice kierunkowe i znaki drogowe. Niech to miejsce w którym symbolicznie wpisane jest całe życie ziemskie Pana Jezusa – przypomina o tym umieszczony przed Krzyżem znak drogowy – ruch okrężny z napisem „życie”. Krzyż i ten znak ma również ożywiać życie wiary, nadziei i miłości tych, którzy tu przybywają.

         Gdy na dwa dni przed śmiercią zapytano św. o. Pio, co miałby ważnego do przekazania ludziom, odpowiedział: „Chciałbym zaprosić wszystkich grzeszników całego świata, aby kochali Matkę Bożą i odmawiali zawsze różaniec. Szatan stara się zawsze zniszczyć tą modlitwę, ale mu się to nigdy nie uda. To jest modlitwa do Tej, która Króluje. To Ona nauczyła nas modlić się na różańcu, tak jak Jezus nauczył nas modlitwy „Ojcze nasz”.

         Chciałbym ZAPROSIĆ WSZYSTKICH DO TEGO MIEJSCA (od maja do października w niedzielne popołudnia) NA UROCZYSTOŚCI ODPUSTOWE w niedzielę 17 września 2017 r. o godz. 11.30 pod Krzyż III Tysiąclecia przy ul. Borki Chechelskie w Ropczycach.

Uroczystością przewodniczył będzie Ks. Jerzy Buczek – Kanclerz Kurii Diecezjalnej, który dokona poświęcenia wyjątkowej cząstki różańca „Tajemnicy światła” i „Koronki do Bożego Miłosierdzia”.

Więcej informacji znajduje się na stronie internetowej www.krzyzropczyce.pl. W tym roku uroczystości odpustowe będą transmitowane na żywo drogą internetową.

 ks. Wojciech Styczyński – opiekun Krzyża III Tysiąclecia.