Aktualności

2 kwietnia – rocznica śmierci św Jana Pawła II

Święty Jan Paweł II w dniu 14 marca 1992 roku, przed modlitwą Anioł Pański powiedział: „Krzyż nie jest znakiem śmierci, ale ŻYCIA; nie rozczarowania, ale NADZIEI, nie klęski, ale ZWYCIĘSTWA”. czytaj więcej

ks kustosz
Wojciech Styczyński

NIEDZIELA PALMOWA

W obliczu wielkiego zagrożenia życia, związanego z trwającą pandemią trzeba Boga mocno PROSIĆ o ratunek i cud aby zaraza została oddalona.

Stąd w Galerii Krzyża obrazującej kulę ziemską, gdzie znajduje się ołtarz „PONTIFEX MAX” – Najwyższego Kapłana zostanie odprawiona msza święta w NIEDZIELĘ PALMOWĄ o godzinie 15:00 – godzinie Bożego Miłosierdzia.

Jeżeli warunki atmosferyczne przeszkodzą (silny wiatr lub deszcz) to Eucharystia będzie sprawowana w Wieczerniku.

Krzyż obejmuje swoimi ramionami miasto Ropczyce i powiat ropczycko-sędziszowski a przez internet Polskę i świat i strzeże nas od niebezpieczeństwa.

Przed ołtarz znajdujący się w Galerii Krzyża można również codziennie prosić Boga o to przez modlitwę – umożliwia nam to kamera numer dwa.

Pamiętajmy o wszystkich bezpośrednio zaangażowanych w walkę z wirusem (służba zdrowia i służby cywilne). Ufajmy Panu.

Przejęty tą sytuacją postanowiłem odprawić Ofiarę Eucharystyczną, aby uświadomić wszystkim, że cierpiący Chrystus jest z nami i jak zawsze ofiaruje się za nas w postaci Ciała i Krwi. I to również oznacza symboliczna Hostia na ołtarzu galerii Krzyża III Tysiąclecia.

ks kustosz
Wojciech Styczyński

24.03.2020 AKTUALIZACJA

W związku z rozwojem pandemii korono-wirusa planowana Droga Krzyżowa zostaje odwołana.

ks kustosz
Wojciech Styczyński

WIELKI POST POD KRZYŻEM z modlitwą o oddalenie WIRUSA

Wszystkich miłośników „PASJI” pragnę jak co roku zaprosić do Krzyża III Tysiąclecia w dniu 28.03.2020 (sobota) godzina 16:00. Wyjście z ulicy 3 Maja, koło Krzyża i dalej drogą „Gajówką”.

2018 2019

A jaka będzie pogoda w tym roku na drodze?

Myślę, że po środku … i znajdziesz CZAS i CHĘĆ na modlitwę i rekreację by DOSKONALIĆ DUCHA I CIAŁO.

W Niedzielę Palmową jest ŚWIATOWY DZIEŃ MŁODZIEŻY. Papież Franciszek w słowie na ten dzień prosi by: „Przebudzić się do życia … obudzić z życia POWIERZCHOWNEGO”. Te słowa napisał w liście do młodych zatytułowanym „młodzieńcze Tobie mówię wstań” (słowa Jezusa z Ewangelii). Więc – WSTAŃ i PRZYJDŹ. Nabożeństwo Drogi Krzyżowej zakończymy odśpiewaniem SUPLIKACJI z prośbą Boga o oddalenie korono-wirusa … „od POWIETRZA, głodu, ognia i wojny wybaw nas Panie.

ks kustosz
Wojciech Styczyński

05-06.03.2020

W Polsce odnotowano pierwszy przypadek korono-wirusa. W Kościele Katolickim były to Pierwszy Czwartek, Pierwszy Piątek miesiąca.

W galerii Krzyża III Tysiąclecia na ołtarzu symboliczna HOSTIA – chleb eucharystyczny, a na nim została nałożona KORONA z cierni – symbol śmierci męczeńskiej Chrystusa. Obok położono 3 GWOŹDZIE. (Śpiewamy: … „To nie gwoździe, lecz mój GRZECH …”).

Korona cierniowa, ta którą żołnierze nałożyli na głowę Jezusa znajduje się w katedrze Notre-Dame w Paryżu. Bogu dziękować, że podczas ubiegłorocznego pożaru świątyni (16.04.2019) udało się ją uratować wraz z gwoździem użytym podczas ukrzyżowania Zbawiciela. KORONA CIERNIOWA (średnica 21 cm) to jedna z najważniejszych relikwii dla chrześcijan. Wystawiano ją w każdy Pierwszy Piątek miesiąca, a także w piątki wielkiego postu.

Spoglądając na te narzędzia męki Pana Jezusa (kamera numer dwa w galerii Krzyża) wzmacniamy naszego DUCHA i jesteśmy WDZIĘCZNI za zbawienie świata. Kontemplacja Męki Pańskiej może być skutecznym antidotum i pomocą w zwalczaniu „WIRUSA KORONY”.

ks kustosz
Wojciech Styczyński

WIELKI POST – CZAS PUSTYNI

BLASK KRZYŻA w mroku nocy i GALERIA symbolizująca świat. W sobotę 22.02.2020, spoglądaliśmy w kalendarzu na ciekawą i symboliczną datę. Natomiast elektroniczny ZEGAR DNI poinformował nas o tym, że do jubileuszu dwóch tysięcy lat śmierci Pana Jezusa (14.04.2033) pozostało 4800 dni.

Te liczby przypominają nam, że w ŻYCIU nie idziemy sami. To przypomniał nam Bóg, gdy objawił się Mojżeszowi na pustyni w płonącym KRZEWIE objawiając człowiekowi swoje IMIĘ: „JESTEM, KTÓRY JESTEM”.

Stąd jest z nami każdego dnia i nocy – w radości i cierpieniu, przez Swojego Syna Jezusa Chrystusa. CHOROBY i WIRUSY, które atakują człowieka i świat mają również i nas paradoksalnie mobilizować do większej OTWARTOŚCI i ZAUFANIA STWÓRCY. To uświadamia nam, że „nosimy w sobie konanie Jezusa”, dlatego „wzywając Jego Imienia, pokornie prosimy o łaskę”, szczególnie w sakramencie Pokuty i Eucharystii oraz nabożeństwach – Drogi Krzyżowej i Gorzkich Żali.

ks kustosz
Wojciech Styczyński

2020.02.23
Przybycie czterdziesto-osobowej grupy pieszych z PTTK Rzeszów – „Klub Turystyki Górskiej”.

W niedzielne południe, mimo deszczu i temperatury 2 stopni Celsjusza, ze słońcem w sercu „hartują swoje ciało”, przyszli aby wzmocnić ducha przed rozpoczynającym się czasem Wielkiego Postu.

ks kustosz
Wojciech Styczyński

2020.02.11
Światowy Dzień Chorych.

Hasło: „Przyjdźcie do Mnie wszyscy którzy utrudzeni i obciążeni jesteście a Ja was pokrzepię” (Mt 11,28).

Papież Franciszek w orędziu na dzisiejszy dzień napisał: „Jezus doświadczył ludzkiego cierpienia otrzymując pokrzepienie od Ojca”. Współczesny świat cierpi na wiele chorób, nie tylko atakujących ciało (jak to się dzieje podczas epidemii korono-wirusa) jak i ducha. Tak jak 2000 lat temu, tak i dziś ludzkość coraz bardziej staje się „utrudzona i obciążona”. I dziś Jezus wychodzi do nas ze Swoim „światłem, które oświeca chwile ciemności i nadzieją wobec zniechęcenia” (papież Franciszek). Jezus zaprasza … „PRZYJDŹCIE”. Papież w swoim orędziu nawiązuje do męki, śmierci i zmartwychwstania Jezusa, które wyzwoliło nas od ucisku zła.

Krzyż III Tysiąclecia również nas zaprasza do kontemplacji zwycięstwa dobra nad złem. Wpatrując się w konstrukcję Krzyża zauważamy wiele technicznych detali, które nawiązują do prawd naszej wiary. U podstawy Krzyża zauważamy trójkąt symbolizujący Boga w Trójcy Świętej. Podstawa trójkąta przypomina nam o przyjściu Syna Bożego na Ziemię aby nas wyzwolić. To dokonało się i dokonuje w promieniach Bożego Miłosierdzia. Aby jeszcze bardziej dostrzec te promienie zrodziła się myśl podświetlenia tego detalu Krzyża strumieniem światła w kolorze bieli i czerwieni. To symbolizuje krew i wodę, które wypłynęły z przebitego boku Zbawiciela. I dziś Chrystus ogarnia nas z wysoka blaskiem Swojego światła.

ks kustosz
Wojciech Styczyński


2020.02.09

Te dwa bratki pod Krzyżem przed chrzcielnicą są ewenementem godnym refleksji zwycięstwa życia nad śmiercią. Mimo ujemnych temperatur nocą, a w dzień nieco wyższych ich życie trwa jak widać to na zdjęciach.

Tego samego dnia wzrastająca siła wiatru zapowiadała nadejście orkanu Sabina. W blaskach zachodzącego Słońca w oddali można było zobaczyć Tatry.

ks kustosz
Wojciech Styczyński


2020.01.19
Niedziela – Świętego Józefa Sebastiana Pelczara.

W swoich pismach wzywał do miłości Boga. Ogrom tej miłości wyrażają „trzy wieczne pomniki miłości: żłóbek, krzyż i ołtarz”. Zachęcał aby stanąć pod Krzyżem i przypatrzeć się miłości Ukrzyżowanemu. To możemy uczynić spoglądając na Krzyż III Tysiąclecia a pomocą są kamery live numer 2 i 3.

ks kustosz
Wojciech Styczyński


2020.02.02
Ofiarowanie Pana Jezusa w świątyni (Matki Bożej Gromnicznej).

W tym dniu Maryja ofiaruje Jezusa w świątyni a my 2000 lat później oddajemy do użytku nową wersję strony. Warto podkreślić, że stara strona zakończyła się liczbą odwiedzin wynoszącą 111 111.

Nowa wersja strony będzie ubogacać i umacniać naszą nową świątynię którą jest każdy z nas. Wszystkich pozdrawiam w imię Jezusa: Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus.

ks kustosz
Wojciech Styczyński


2020.01.12
Niedziela chrztu Pana Jezusa.

Pod Krzyżem przy chrzcielnicy (zabezpieczonej przed zimą) pomimo niskiej temperatury zakwitły dwa bratki.

Czyżby to znak, że i my przez chrzest święty stajemy się braćmi i siostrami Pana Jezusa?

ks kustosz
Wojciech Styczyński


2020.01.9-10
Pierwsza dekada nowego roku pod znakiem deszczu i lodu.

ks kustosz
Wojciech Styczyński