Aktualności

2020.02.11
Światowy Dzień Chorych.

Hasło: „Przyjdźcie do Mnie wszyscy którzy utrudzeni i obciążeni jesteście a Ja was pokrzepię” (Mt 11,28).

Papież Franciszek w orędziu na dzisiejszy dzień napisał: „Jezus doświadczył ludzkiego cierpienia otrzymując pokrzepienie od Ojca”. Współczesny świat cierpi na wiele chorób, nie tylko atakujących ciało (jak to się dzieje podczas epidemii korono-wirusa) jak i ducha. Tak jak 2000 lat temu, tak i dziś ludzkość coraz bardziej staje się „utrudzona i obciążona”. I dziś Jezus wychodzi do nas ze Swoim „światłem, które oświeca chwile ciemności i nadzieją wobec zniechęcenia” (papież Franciszek). Jezus zaprasza … „PRZYJDŹCIE”. Papież w swoim orędziu nawiązuje do męki, śmierci i zmartwychwstania Jezusa, które wyzwoliło nas od ucisku zła.

Krzyż III Tysiąclecia również nas zaprasza do kontemplacji zwycięstwa dobra nad złem. Wpatrując się w konstrukcję Krzyża zauważamy wiele technicznych detali, które nawiązują do prawd naszej wiary. U podstawy Krzyża zauważamy trójkąt symbolizujący Boga w Trójcy Świętej. Podstawa trójkąta przypomina nam o przyjściu Syna Bożego na Ziemię aby nas wyzwolić. To dokonało się i dokonuje w promieniach Bożego Miłosierdzia. Aby jeszcze bardziej dostrzec te promienie zrodziła się myśl podświetlenia tego detalu Krzyża strumieniem światła w kolorze bieli i czerwieni. To symbolizuje krew i wodę, które wypłynęły z przebitego boku Zbawiciela. I dziś Chrystus ogarnia nas z wysoka blaskiem Swojego światła.

ks kustosz
Wojciech Styczyński


2020.02.09

Te dwa bratki pod Krzyżem przed chrzcielnicą są ewenementem godnym refleksji zwycięstwa życia nad śmiercią. Mimo ujemnych temperatur nocą, a w dzień nieco wyższych ich życie trwa jak widać to na zdjęciach.

Tego samego dnia wzrastająca siła wiatru zapowiadała nadejście orkanu Sabina. W blaskach zachodzącego Słońca w oddali można było zobaczyć Tatry.

ks kustosz
Wojciech Styczyński


2020.01.19
Niedziela – Świętego Józefa Sebastiana Pelczara.

W swoich pismach wzywał do miłości Boga. Ogrom tej miłości wyrażają „trzy wieczne pomniki miłości: żłóbek, krzyż i ołtarz”. Zachęcał aby stanąć pod Krzyżem i przypatrzeć się miłości Ukrzyżowanemu. To możemy uczynić spoglądając na Krzyż III Tysiąclecia a pomocą są kamery live numer 2 i 3.

ks kustosz
Wojciech Styczyński


2020.02.02
Ofiarowanie Pana Jezusa w świątyni (Matki Bożej Gromnicznej).

W tym dniu Maryja ofiaruje Jezusa w świątyni a my 2000 lat później oddajemy do użytku nową wersję strony. Warto podkreślić, że stara strona zakończyła się liczbą odwiedzin wynoszącą 111 111.

Nowa wersja strony będzie ubogacać i umacniać naszą nową świątynię którą jest każdy z nas. Wszystkich pozdrawiam w imię Jezusa: Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus.

ks kustosz
Wojciech Styczyński


2020.01.12
Niedziela chrztu Pana Jezusa.

Pod Krzyżem przy chrzcielnicy (zabezpieczonej przed zimą) pomimo niskiej temperatury zakwitły dwa bratki.

Czyżby to znak, że i my przez chrzest święty stajemy się braćmi i siostrami Pana Jezusa?

ks kustosz
Wojciech Styczyński


2020.01.9-10
Pierwsza dekada nowego roku pod znakiem deszczu i lodu.

ks kustosz
Wojciech Styczyński