Aktualności od 2017 do 2019

25.12.2019 – BOŻE NARODZENIE

Galeria Krzyża – galerią chleba dzisiaj

„Ty przyszedłeś abyśmy mieli życie w obfitości …” do Betlejem miasta chleba.

Życzenia świąteczno-noworoczne…  Czytaj więcej

 
Ks. Wojciech
Kustosz Krzyża
 

01.12.2019

NOWY ROK KOŚCIELNY – 2019/2020

ADWENT

Hasło roku: „Eucharystia daje życie”

Ten czas przygotowuje nas na przyjście Zbawiciela Świata – Jezusa Chrystusa. Wkraczając w nową drogę potrzeba nam więcej zewnętrzne i wewnętrznego światła. Ukazuje nam to punktowe światło, które oświeca drogę do Wieczernika, gdzie Pan Jezus w Eucharystii „Daje nam się Cały”.
 
O tym świetle będzie nam przypominało również Słowo Boże, na które mamy się wewnętrznie otworzyć z mocą i pomocą Ducha Świętego. Tematem będą słowa: „Wielka Tajemnica Wiary” i motto biblijne: „… abyście uwierzyli w Tego, którego (Bóg) posłał” (Jan 6,29).
 

Do tego wzywa nas Święty Jan Paweł II w słowach umieszczonych pod ołtarzem polowym: „Życie potrzebuje mocy i wartości Bożych nadprzyrodzonych, wtedy nabiera pełnego blasku.”

 
 
 
Ks. Wojciech
Kustosz Krzyża
 
2019.11.28
Zbliżająca się zima (mróz – śnieg  – deszcz), zagraża trwałości skały. Stąd zastosowano zabudowę pomnika skały jak widać na załączonych zdjęciach.
 
Ks. Wojciech
Kustosz Krzyża
 
2019.11.22
„Równaj do szeregu” – to zadanie zostało wykonane w jesiennej przycince krzewu tui obok Wieczernika.
 
Ks. Wojciech
Kustosz Krzyża
 
2019.11.18
W kalendarzu liturgicznym w diecezji rzeszowskiej wspominamy błogosławioną Karolinę Kózkównę.
 
W galerii krzyża zainstalowano dodatkowe oświetlenie ledowe o mocy 3600 lumenów. To sprawia ciekawy efekt zewnętrzny bez reflektorów naziemnych.
 
Ks. Wojciech
Kustosz Krzyża
 
 
2019.11.11
CZAS NIEPODLEGŁOŚCI.
 
W godzinach przedpołudniowych eskadra samolotów w ramionach krzyża.
 
Również kamera internetowa z wnętrza galerii przypominała o dążeniu naszego narodu do walki o wolność, co można było zauważyć na tablicy świetlnej w słowach: „# KU WOLNOŚCI WYSWOBODZIŁ NAS”
 
W godzinach południowych można było dostrzec przez kamery internetowe zewnętrzny wystrój nawiązujący do święta.
 
Późnym wieczorem wyjeżdżając z parkinu pod krzyżem w kierunku Ropczyc, na długim odcinku drogi w lusterku zewnętrznym samochodu widzimy oddalający się znak krzyża.
 
 
 
W godzinach wieczornych pamięć o tych wydarzeniach można było odświeżyć spoglądając na pomnik – skałę „KU WOLNOŚCI”.
 
 
Ks. Wojciech
Kustosz Krzyża
 
2019.11.05
Na początku miesiąca listopada zostało zainstalowane oświetlenie ścian części wieczernika i chodnika.
Ks. Wojciech
Kustosz Krzyża
 
 
2019.10.29
Odnowiono środkami chemicznymi czyszcząco-konserwującymi windę osobową.
 
Ks. Wojciech
Kustosz Krzyża
 
 
2019.10.22
Zaprawki lakiernicze na konstrukcji krzyża w odcinku tzw. „ściągów” i części szybowej dźwigu osobowego.
 
Ks. Wojciech
Kustosz Krzyża
 
 
2019.10.15
W połowie miesiąca października, przy sprzyjającej pogodzie dokonano renowacji znaków poziomych na odcinku „Autostrady do nieba”
 
Ks. Wojciech
Kustosz Krzyża
 
 
2019.10.09
Relacja z zakończenia tegorocznego sezonu motorowego pod Krzyżem III Tysiąclecia.
 
Do odważnych świat należy„. To zdanie wpisuje się dla wszystkich uczestników zlotu motorowego, którzy przyjechali na „swoich stalowych rumakach” pod Krzyż, aby przekroczyć Przejście Graniczne „K-47”.
 
 
Dlaczego nazywam ich odważnymi?
 
  1. Nie lękali się warunków atmosferycznych:

2. niskiej temperatury:

 
 
       Nie zabrakło na zjeździe pojazdów zabytkowych:
 
 
 
 
Ta „apteczka” na 4 kołach w czasach PRL dotarła wszędzie.
 
 
  To motocykl, którego zobaczyć możemy na archiwalnych filmach i z pierwszej pielgrzymki JP II do Polski, 40 lat temu.
 
Pragnę wszystkim śmiałkom, którzy przybyli z Dębicy, Ropczyc a nawet Krosna i okolic pragnę podziękować za ich udział w wspólnej modlitwie i rozmowie.
 
 
Zapraszam ponownie na rozpoczęcie sezonu motorowego w pierwszą niedzielę maja 03.05.2020 pod Krzyż III Tysiąclecia. Więcej szczegółów po świętach Wielkanocnych.
 
Ks. Wojciech
Kustosz Krzyża
 
2019.10.07
W sobotę 28.09.2019 odbył się jesienny rajd pieszy uczniów ze szkoły podstawowej numer 1 w Ropczycach. W wędrówce uczestniczyło 80 osób, byli to uczniowie, opiekunowie wraz z absolwentami ze szkoły średniej. Na placu pod Krzyżem odbyły się również konkursy sprawnościowe dla uczestników rajdu.
Ks. Wojciech
Kustosz Krzyża
 
2019.10.06 
W pierwszą niedzielę października zapraszam wszystkich miłośników motocykli na zlot pod Krzyż III Tysiąclecia. Rozpoczniemy spotkanie o godzinie 15:00 Koronką do Bożego Miłosierdzia, która wpisana jest w drogę zwaną „Autostradą do Nieba”. Po Mszy Świętej uczestnicy otrzymają pamiątki w postaci karty obrazującej Przejście Graniczne i jego opis. Spotkanie zakończymy uroczystym przejazdem przez symboliczne Przejście Graniczne K47.
 
 
Ks. Wojciech
Kustosz Krzyża

2019.09.20

Relacja z uroczystości odpustowych pod Krzyżem III Tysiąclecia A.D. 2019 …Czytaj więcej

Uruchomienie kamery internetowej z wnętrza galerii krzyża na wysokości 30 m. Będzie ona przekazywała również transmisje internetowe na żywo z uroczystości – inauguracja w uroczystość Odpustową 17.09.2017 r. – patrz w kamery live.

Ks. Wojciech
Kustosz Krzyża

2019.09.15

Uroczystości będzie przewodniczył ks. infułat Wiesław Szurek wraz z księżmi proboszczami dekanatu Ropczyce.
Serdecznie zapraszam wszystkich na uroczystość.

Ks. Wojciech
Kustosz Krzyża

2019.09.09

Dokonano renowacji zegara odmierzającego czas od Jubileuszu 2000lat Narodzenia Pana Jezusa, z podświetlonym cyferblatem.
Na bramie wejściowej umieszczono znaki zakazu palenia papierosów i picia napojów alkoholowych, oraz zachowania bezpieczeństwa na pomoście widokowym.

Ks. Wojciech
Kustosz Krzyża

2019.09.05

Na stronie internetowej Krzyża liczba wejść przekroczyła 100.000
Pozdrawiam wszystkich internautów.

Ks. Wojciech
Kustosz Krzyża

2019.08.29

Z pielgrzymką pod Krzyż przybyli uczestnicy Rekolekcji Rodzin 50+ z Czarnej Sędziszowskiej reprezentujący całą Polskę: Warszawa, Bydgoszcz, Rzeszów, Lublin, Oleszyce, Pustynia, Kąty wrocławskie, Opole, Ostrołęka, Dębica, Blachownia koło Częstochowy, Domecko, wraz z Kś. Kazimierzem Proboszczem z Olchowej.
Uczestnicy zapoznali się z historią i symboliką tego miejsca, a w Wieczerniku odprawili drogę krzyżową.

Ks. Wojciech
Kustosz Krzyża

2019.08.11

W lipcu i sierpniu Krzyż i obiekty z nim powiązane odwiedziło wiele gości z: USA, Wielkiej Brytanii, Francji, Włoch, Indii, Australii, Brazylii – Brazylijka pochodzenia polskiego, której dziadkowie wyjechali z Polski w 1911r., rodzice urodzili się w Brazylii, bardzo dobrze mówi po polsku a pracuje w ambasadzie polskiej.

Ks. Wojciech
Kustosz Krzyża

2019.08.08

Na 9 metrowej bramie widokowej zamontowano dwa maszty 6 metrowej wysokości, na których wciągnięto flagi: maryjną i papieską zwieńczone światłem przeszkodowym. Brama symbolizuje czas z życia Maryi i Jezusa, stąd flaga biało-niebieska i założyciela Kościoła – flaga żółto-biała. Ta brama głosi naukę od Zwiastowania Maryi przez Anioła czas 9 miesięcy do Narodzenia Pana Jezusa.

Ks. Wojciech
Kustosz Krzyża

2019.08.02

Zbliża się święto Przemienienia Pańskiego. Zostaje więc zamontowany specjalny elektroniczny zegar, który będzie odmierzał dni do WIELKIEGO JUBILEUSZU dwóch tysięcy lat Odkupienia świata (14.04.2033 r.) Dnia 06.08.2019 r. zainstalowany zegar podpowiada, że do Wielkiego Piątku roku 2033 pozostało 5000 dni, to jest 14 lat – tyle co ma metrów biały Krzyż nad galerią widokową. Na świetlnej tablicy umieszczono również wskaźnik temperatury.

Ks. Wojciech
Kustosz Krzyża

2019.07.31 – 2019.08.01

Przełom lipca i sierpnia – można dostrzec nadchodzącą jesień, zwłaszcza po intensywnym deszczu, czy burzy (mgły i chmury na załączonych zdjęciach).

Ks. Wojciech
Kustosz Krzyża

2019.07.20

Do krzyża docierają również większe pojazdy – domy na kołach” – campery, zjeżdżając z szybkiej autostrady A4, by nieco wyhamować na „Autostradzie do nieba K47”.

Ks. Wojciech
Kustosz Krzyża

2019.07.10-20

Rozpoczęto prace renowacyjne przy chodniku wokół Wieczernika i przy Krzyżu, szczególnie od strony wschodniej.
Wykonano również z białej kostki, zarys kielicha, w który wpisany jest Krzyż. U podstawy kielicha ułożono koło – symbolizujące hostie.

Ks. Wojciech
Kustosz Krzyża

2019.07.01

Po uroczystości św. Piotra i Pawła rozpoczęto pierwszy etap prac związanych z realizacją „Przejścia Granicznego – K 47”
Centralna tablica drogowa oraz jej oznaczenia drogowe i kierunkowe zostały oparte o prawdy mówiące o „życiu po życiu” zawarte w Piśmie św. (szczegółowy opis zamieszczony na stronie głównej).

Ks. Wojciech
Kustosz Krzyża

2019.06.27

U„Wszystko ma swój czas” – również kabel sterujący windą po 3 latach uległ zużyciu. Nowy 40 metrowy kabel z linką w środku i 24 żyły – „aby żyły jak najdłużej” w niemieckiej precyzji.

Ks. Wojciech
Kustosz Krzyża

2019.06.26

Wakacje to czas WOLNOŚCI. Warto o nich pomyśleć, jak je dobrze wykorzystać. Pomocą niech będzie „Pomnik KU WOLNOŚCI…” Ilustrują to zdjęcia „Night end day”.

Ks. Wojciech
Kustosz Krzyża

2019.06.20

Uroczystość Bożego Ciała – procesja z Najświętszym Sakramentem – drogą prowadzącą do Krzyża III Tysiąclecia gdzie znajduje się również WIECZERNIK

Ks. Wojciech
Kustosz Krzyża

2019.06.10

Świeto Maryi Matki Kościoła

Msza św. pod Krzyżem o urodzaje, zachowanie od nieszczęść i Boże błogosławieństwo w pracy.

Ks. Wojciech
Kustosz Krzyża

2019.06.09

Upalna niedziela i „pokłon Krzyżowi” przez uczestników IX edycji: „Poznaj Podkarpacie na 2 kólkach”. Jak napisał mi smsa Pan Mateusz jeden z uczestników rajdu:

„Jest to cykliczna impreza organizowana przez Ring Road Rzeszów. Impreza przyciaga osoby z całej Polski” więcej informacji i zdjęć (w tym aż 6 z Krzyża) znajduje się w serwisie: www.nowiny24.pl /rajd-motocyklowy.

Czytamy tam m.in.: „Rajd krajoznawczo-turystyczny przyciągnął na start w Łupkowie blisko 200 motocyklistów i pokonali trasę ponad 300 km. Wystartowali w Bieszczadach, a meta była w Rzeszowie. Organizatorom i uczestnikom rajdu, składam podziękowanie za przybycie do tego urokliwego miejsca. Oto zdjęcia które wykonałem:

Ks. Wojciech
Kustosz Krzyża

2019.06.02

Tak wyglada jeszcze wiosenny poranek z kamery z Galerii – ukierunkowany na Tatry. W niedługim czasie zostanie udostępniona dla wszystkich miłośników Krzyża wersja live.

Ks. Wojciech
Kustosz Krzyża

2019.06.01

Rozpoczęto pierwsze prace przy Krzyżu związane z wykonaniem „Przejścia granicznego” K – 47. Montaż jednej z głównych tablic informacyjnych i kierunkowych.

Ks. Wojciech
Kustosz Krzyża

2019.05.26

Niecodzienny gość – Ks. Biskup Kazimierz Górny nawiedza Wieczernik i Krzyż wraz z rodakiem  z Ropczyc Profesorem Uniwersytetu Rzeszowskiego ks. Wiesławem Matyskiewiczem.

Za wizytę bardzo dziękuję.

Ks. Wojciech
Kustosz Krzyża

2019.05.10

U stóp Krzyża gości 42 osobowa grupa autokarowa z Jasła: „Jasielskiego Stowarzyszenia Uniwersytetu Trzeciego Wieku”. W piśmie elektronicznym, które otrzymałem czytamy: „Dziękujemy za ciekawy wykład biblijny i możliwość zwiedzenia Krzyża.”

Wszystkich serdecznie pozdrawiam ks. Wojciech.

Ks. Wojciech
Kustosz Krzyża

2019.05.02

Krzyż i Wieczernik odwiedzają ludzie z różnych stron świata.

Ks. Wojciech
Kustosz Krzyża

2019.04.13

Wigilia Niedzieli Palmowej i Święta Chrztu Polski – Droga Krzyżowa + relacja fotograficzna.

Wspólne zdjęcie pod Krzyżem, w którym wmontowana jest CHRZCIELNICA upamiętniająca chrzest Pana Jezusa i przypominająca Rocznicę Chrztu Polski i nasz osobisty chrzest.                                To mobilizuje do budowania jedności.

Ks. Wojciech
Kustosz Krzyża

2019.04.12

„Kwiecień plecień wciąż przeplata, trochę zimy, trochę lata”

Ks. Wojciech
Kustosz Krzyża

2019.05.05

Oficjalne rozpoczęcie sezonu religijno-turystycznego ROKU 2019, nastąpi podczas Mszy św. o godz. 15.00. Rozpoczniemy od modlitwy – Koronka do Bożego Miłosierdzia znajdującej się na „Autostradzie do nieba”.

Zgodnie z zapowiedzią z października 2018 r., w szczególny sposób pragnę ZAPROSIĆ WSZYSTKICH MIŁOŚNIKÓW JEDNOŚLADÓW – MOTOCYKLISTÓW. Po Mszy św. otrzymają błogosławieństwo na nowy sezon roku 2019 oraz pamiątkę z projektem PRZEJŚCIA GRANICZNEGO.

Ks. Wojciech
Kustosz Krzyża

2019.04.21

ŻYCZENIA WIELKANOCNE

DLA WSZYSTKICH SYMPATYKÓW KRZYŻA W KRAJU I ZA GRANICĄ

         Zmartwychwstanie Jezusa jest Kluczem, który otworzył nam WEJŚCIE do NIEBA. Śpiewając „Zwycięzca śmierci piekła i szatana …” wyrażamy PRAWDĘ o naszym życiu i zmartwychwstaniu.

         Dokonując duchowego WYJŚCIA z grzechu w sakramentach świętych  jest w nas „MOC DUCHA ŚWIĘTEGO” i Zmartwychwstały Jezus.

(Wyraża to znak CHIT – CHRYSTUS I TY)

Radosne Alleluja jest dla nas „OTWARCIEM PRZEJŚCIA GRANICZNEGO”.

Setna rocznica Odzyskania Niepodległości naszej Ojczyzny i wprowadzone wtedy nowe Godło  z Koroną zwieńczoną Krzyżem, przypomina nam, abyśmy jak ORZEŁ ciesząc się wolnością szybowali ku niebu.

(życzenia nawiązują do przekazu obrazu z wnętrza Galerii Krzyża –  zobacz KAMERKI LIVE – OTWÓRZ KAMERĘ ŚRODKOWĄ)

Ks. Wojciech
Kustosz Krzyża

2019.04.18

W najbliższych dniach zostanie uruchomiona i przekazana do publicznego korzystania, kamera ukazująca „AUTOSTRADĘ DO NIEBA” i widok na SKAŁĘ – „CRISTAL WHITE”.

 

Ks. Wojciech
Kustosz Krzyża

2019.04.13

Zaproszenie do udziału w Drodze Krzyżowej

Zachęcam do udziału w Drodze Krzyżowej do Krzyża III Tysiąclecia.

WYJŚCIE SPOD KRZYŻA PRZY UL. 3 MAJA W STRONĘ GAJÓWKI O GODZ. 17.00.

Twoje przyjście na Drogę Krzyżową w sobotę przed Niedzielą Palmową, pomoże ci „podnieść głowę i nabrać ducha”, by „BYĆ W MOCY DUCHA ŚWIĘTEGO”. To oferuje ci kończący się CZAS WIELKIEGO POSTU.

Św. Paweł przypomina słowa Jezusa, aby budować swoje życie na skale. Wyraża to w słowach: „Moc w słabości się doskonali”. Wyjdź więc z „dołka swoich spraw” i przyjdź, by podnieść głowę i popatrzeć na Krzyż III Tysiąclecia i skałę „Cristal White”, która pomoże ci mocą wiary, wybielić swoje serce przez sakrament pokuty.

Ks. Wojciech
Kustosz Krzyża

2019.04.08

Na stronie głównej został ukazany projekt: „PRZEJŚCIE GRANICZNE K – 47” i jego opis.

Ks. Wojciech
Kustosz Krzyża

2019

2018.10.11

Pielgrzymka Caritas z warsztatów terapii zajęciowej w Ropczycach. Uczestnicy odwiedzili wieczernik, autostradę do nieba zapoznali się z treścią pomnika „Ku Wolności” oraz mogli podziwiać piękno jesieni z galerii widokowej.

Ks. Wojciech
Kustosz Krzyża

2018.10.07

Pierwsza niedziela października – jak co roku zakończenie sezonu motorowego. Licznie przybyli motocykliści zgromadzeni przy ołtarzu polowym, gdzie sprawowana jest Msza św.

Na „ autostradzie do nieba” wspólnie z pielgrzymami modliliśmy się Koronką do Bożego Miłosierdzia, za tych co zginęli w wypadkach drogowych. Matce Bożej Królowej Różańca Św. „w drogowym różańcu” i symbolicznym dziesiątku poleciliśmy wszystkie nasze intencje.

Dużym zainteresowaniem cieszył się Pomnik „ku wolności”. „Wolność  jest w nas” – szczególnie to czuć podczas jazdy motocyklem, dlatego wszyscy chcą znowu spotkać się w roku 2019 w pierwszą niedzielę maja o godz. 15.00.

Wyrażam podziękowanie wszystkim przybyłym i zapraszam na wiosnę.

Ks. Wojciech
Kustosz Krzyża

2018.10.06

Dzieci młodzież wraz z nauczycielami ze Szkolnego Koła PTTK przy Szkole Podstawowej nr 1 w Ropczycach.

Zdjęcie wykonane z galerii Krzyża – Piechurzy wyglądają z tej wysokości jak mrówki kroczące do celu.

Ks. Wojciech
Kustosz Krzyża

2018.09.22

Pielgrzymi z województwa małopolskiego wraz z ks. Jackiem Pirogiem,  Proboszczem w Sękowej k. Gorlic, nawiedzają Krzyż.

Ks. Wojciech
Kustosz Krzyża

2018.09.16

Uroczystość odpustowa zgromadziła liczną rzeszę pielgrzymów z okolic Ropczyc, Dębicy, Rzeszowa, Wielopola i innych miejscowości.

Dwie Drogi Krzyżowe z Łączek Kucharskich i Ropczyc – Checheł przecięły się u stóp ramion Krzyża.

„Aby zobaczyć ropczycki Krzyż trzeba głowę podnieść do góry” – słowa z homilii ks. Infułata Stanisława Maca, który poświęcił Pomnik „ku wolności” i przewodniczył uroczystością wraz z kapłanami dekanatu ropczyckiego.

Ks. Wojciech
Kustosz Krzyża

2018.09.15

Dzień przed uroczystością, ostatnie prace montażowe przy bramie wjazdowej.

Balony napełnione helem czekają w Wieczerniku na start „ku niebu”.

Podobnie 5 gołębi – jutro poszybują z radosnym przekazem wolności i pokoju na 5 Kontynentów.

Widok z galerii na plac uroczystości.

Ks. Wojciech
Kustosz Krzyża

2018.09.14

UROCZYSTOŚĆ ODPUSTOWA PRZY KRZYŻU III TYSIĄCLECIA W ROPCZYCACH

Zanim dojedziemy nowo budowaną drogą S 19 z Rzeszowa do Salonik, to w Ropczycach przy ul. Borki Chechelskie, możemy zobaczyć cząstkę Grecji – Skałę „Cristal Whait”, przywiezioną z tego karju. Utytułowana została przy Krzyżu III Tysiąclecia na „Autostradzie do nieba”.

Z tej skały został wybudowany pomnik, upamiętniający 100 rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości.
Monument ma dwie strony. Awers zawiera słowa św. Pawła: „ KU WOLNOŚCI…” i przypomina, że jako pierwszy wyswobodził nas z niewoli duchowej Chrystus.
Rewews nawiązuje do nauczania św. Jana Pawła II. To ukazuje również współczesne zniewolenia – co obrazuje symboliczny „dołek”.

Uroczystości odpustowe z poświęceniem „Pomnika Skały” odbędą się w niedzielę 16 września 2018 r. o godz. 11.30 pod przewodnictwem ks. Infułata Stanisława Maca.
Msza św. będzie transmitowana przez łącze internetowe.

Po poświeceniu wzniesie się w niebo 5 gołębi POKOJU I WOLNOŚCI, które symbolicznie zaniosą to przesłanie na 5 kontynentów. Natomiast 10 balonów biało – czerwonych uniosą flagę Polski ku niebu. A w drodze powrotnej do ołtarza, wzniesiemy modlitwę za tych, którzy złożyli swoje życie na „Ołtarzu Ojczyzny”.

W dniu dzisiejszym na stronie internetowej Diecezji Rzeszowskiej ukazało się zaproszenie na uroczystości.

Również katolickie radio Via wystosowało zaproszenie na powyższe uroczystości.

Więcej szczegółów uroczystości na stronie internetowej: www.krzyzropczyce.pl

Na uroczystości zaprasza:

Kustosz Krzyża III Tysiąclecia
Ks. Wojciech Styczyńsk

2018.09.13

Zamontowana ławeczka w „dołku pomnika” ku refleksji na Krzyż i Skałę.

Ks. Wojciech
Kustosz Krzyża

2018.09.11

Założono nową flagę na szczycie Krzyża – a oto widoki z wysokości.

Ks. Wojciech
Kustosz Krzyża

2018.09.09

Krzyż odwiedził Pan Mariusz, który grał rolę sekretarza papieża Jana Pawła II –  ks. Stanisława Dziwisza w filmie „ Świadectwo”, a reżyserem był Pan Pitera.

Ks. Wojciech
Kustosz Krzyża

2018.09.06

Różne ujęcia Krzyża na tle skały „Cristal White”

Ks. Wojciech
Kustosz Krzyża

2018.08.30

Na odnowionym pomoście widokowym – na filarach, zamontowano tablicę informacyjną o wymiarach 3x2m na której znajduje się ogólny opis Krzyża i terenu wokół niego.
Nad wejściem do Kaplicy zwanej „Wieczernikiem” umieszczono słowa św. Jana Pawła II, który przypomina nam jak budować drogę do nieba.

Ks. Wojciech
Kustosz Krzyża

2018.08.24

Po raz kolejny przybywa grupa ponad 40 osób – rodzin odbywających rekolekcje w Czarnej Sędziszowskiej pod duchowym przewodnictwem ks. Proboszcza Kazimierza z Olchowej. Reprezentują niemal całą Polskę. Wielu z nich dzięki współczesnej technice elektronicznej mogło pozdrowić swoje Rodziny poprzez internetową kamerę zamontowaną w galerii na wysokości 30 metrów. W tym urokliwym miejscu spędzili blisko 2 godziny i odprawili Drogę Krzyżową. Potem udali się do Pomnika Chrystusa Króla w Małej.

Ks. Wojciech
Kustosz Krzyża

2018.08.22

Zakończono prace malarskie przy tarasie widokowym. Pozostaje zamontowanie odnowionych i nowych tablic religijno – informacyjnych.

Ks. Wojciech
Kustosz Krzyża

2018.08.14

W sierpniu licznie odwiedzili to miejsce kapłani, klerycy i siostry zakonne z różnych diecezji, m.in.: poznańskiej, przemyskiej, tarnowskiej, warszawskiej, krakowskiej, kaliskiej i najliczniej z rzeszowskiej oraz kilku misjonarzy.

Ks. Wojciech
Kustosz Krzyża

2018.08.08

Pomnik związany z 100 rocznicą odzyskania niepodległości. Prace przy zabezpieczaniu „dołka” – wykonywanie balustrad na części z nich. Wypełnieniem balustrad będzie szkło na którym znajdują się napisy informujące o treści tego miejsca.

Ks. Wojciech
Kustosz Krzyża

2018.08.04

W związku z trwającymi pracami konserwatorskimi POMOST WIDOKOWY zostaje ZAMKNIĘTY dla odwiedzających to miejsce.
Termin zakończenia prac uzależniony jest od warunków atmosferycznych.
Za utrudnienia w zwiedzaniu PRZEPRASZAM.

Ks. Wojciech
Kustosz Krzyża

2018.08.01

Druga połowa wakacji – trwają prace przy renowacji tarasu widokowego na wysokości 9 metrów. Zmienna pogoda i ranna mgła utrudniają prace.
Oto krótka fotorelacja z prac:

Ks. Wojciech
Kustosz Krzyża

2018.07.31

Liczne burze, z silnym wiatrem i opadami deszczu – ulewami kończą gorący miesiąc lipiec.
Oto zdjęcia groźnie wyglądających chmur z licznymi błyskawicami.
Nawet jaszczurki czują lęk i zagrożenie i kryją się w Wieczerniku. Ale nadzieję daje Tęcza – znak przymierza, podobnie jak Krzyż.

Ks. Wojciech
Kustosz Krzyża

2018.07.28

W godzinach popołudniowych przybyli pod Krzyż przedstawiciele II turnusu „Oazy Rodzin”, którzy odbywają rekolekcje w Czarnej Sędziszowskiej.
Reprezentowali niemal cała Polskę od Gdańska przez Toruń, Warszawę, Łudź, Lublin, po Ropczyce.

Ks. Wojciech
Kustosz Krzyża

2018.07.18

Trwa budowa pomnika upamiętniającego 100 – rocznicę Niepodległości Polski.

Poniżej kilka zdjęć z budowy.

Ks. Wojciech
Kustosz Krzyża

2018.07.10

Odnowiono infrastrukturę znaków poziomych przy drodze wjazdowej do krzyża.

Ks. Wojciech
Kustosz Krzyża

2018.07.03

Wykonano dodatkowe utwardzenie parkingu przed bramą wjazdową parkingu.

Ks. Wojciech
Kustosz Krzyża

2018.06.18

Ciąg dalszy opisu skały – rewers
KRZYŻ DROGĄ KU WOLNOŚCI …  Czytaj więcej

Ks. Wojciech
Kustosz Krzyża

2018.06.18

Wizyta ks. Biskupa Mariana Rojka
W dniu 27 maja 2018 r. do Krzyża III Tysiąclecia w przybył ks. Biskup Marian Rojek – Ordynariusz Diecezji Zamojsko – Lubaczowskiej. Pierwsze kroki skierował do kaplicy – Wieczernika.
Tu z zainteresowaniem wpatrywał się w symboliczny „Ogród Eden” i zapoznał się z jego symboliką. To miejsce daje odpowiedź na pytania: „Skąd się wziął Krzyż”? oraz „Dlaczego Krzyż”?. Odpowiedź na te pytania daje nam 47 metrowy Krzyż wraz z otaczającą infrastrukturą.
Centrum Krzyża stanowi GALERIA – symbolizująca kulę ziemską, a OŁTARZ – „PONTIFEX MAX” – Najwyższego Kapłana Jezusa Chrystusa.
Ks. Biskup do tego miejsca dojechał panoramiczną windą. We wnętrzu galerii podziwiał znajdujące się różne symbole chrześcijańskiej wiary i piękno otaczającego świata. Wychylając się nieco mógł zobaczyć, że Krzyż wpisany jest w czasze Kielicha. Ponadto z wysokości galerii Krzyża widać powstający pomnik „KU WOLNOŚCI” nawiązujący do 100 rocznicy Niepodległości.
Ks. Biskup Marian był pełen podziwu dla tego miejsca i symboliki całości obiektu sakralnego. Krzyż z pewnością pozostanie w Jego pamięci i w Ewangelicznym przepowiadaniu.
Za to spotkanie składam Mu serdeczne podziękowanie.

Ks. Wojciech
Kustosz Krzyża

2018.06.16

Studenckie Koło Przewodników Górskich w Krakowie

Karol, Jerzy Andrzej.

Impreza na orientacje, jedno z zadań to odwiedzenie Krzyża III Tysiąclecia.

W cieniu Wieczernika u stóp Ogrodu Eden znaleźli nieco ochłody.

Ks. Wojciech
Kustosz Krzyża

2018.05.21

Oddychamy majowym powietrzem z MOCĄ DUCHA ŚWIĘTEGO

Bartłomiej fan motoryzacji przyjechał z okolic Dębicy wraz w wybranką serca Gabrielą z okolic Rzeszowa na „Autostradę do Nieba”, aby tu pod krzyżem wyznać jej miłość i prosić o rękę.
Po modlitwie w WIECZERNIKU umocnieni mocą Ducha Świętego wyruszyli na dalszą drogę życia przygotowując się do sakramentu małżeństwa.

Ks. Wojciech
Kustosz Krzyża

2018.05.09

Oddychamy powietrzem z MOCĄ DUCHA ŚWIĘTEGO:
„My motocykliści husaria polskich szos”

W malowniczej scenerii majowej przyrody, ubogaconej darem Eucharystii, Bożym błogosławieństwem i modlitwą do Matki Bożej i Świętego Krzysztofa odbyło się spotkanie miłośników motocykli w niedzielne południe. Zjednoczyli się wokół Krzyża Trzeciego Tysiąclecia i Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana, którego ołtarz znajduje się w galerii krzyża na wysokości 30 m (popatrz kamera live). Wraz z grupą zmotoryzowanych przybył kapelan z Klasztoru Ojców Kapucynów w Rozwadowie – brat Janusz. Wszystkim zmotoryzowanym sympatykom i uczestnikom zjazdu składam podziękowanie.

            Oto foto relacja ubogacona różnorodnością historyczno –techniczną maszyn.

Ks. Wojciech
Kustosz Krzyża

2018.05.06

OTWARCIE SEZONU RELIGIJNO-TURYSTYCZNO-KRAJOZNAWCZEGO ROKU 2018

ODDYCHAJMY POWIETRZEM MAJOWYM Z MOCĄ DUCHA ŚWIĘTEGO

Ks. Wojciech
Kustosz Krzyża

2018.05.06   NIEDZIELA

               „MOTOCYKLE SĄ WSZĘDZIE”

Dlatego powinny być też pod Krzyżem na „Autostradzie do nieba” – rozpoczynając letni sezon.    W tym dniu będziemy modlić się o bezpieczeństwo i zachowanie od wypadków dla wszystkich uczestników ruchu drogowego.

                  Program:

Godz. 15.00 Koronka do Bożego Miłosierdzia
Godz. 15.15 Msza św.

 Po Mszy św. błogosławieństwo przez wstawiennictwo Matki Bożej Fatimskiej i św. Krzysztofa. dla kierowców i przejazd autostradą wokół krzyża III Tysiąclecia

Tak było 2017.10.01

Ks. Wojciech
Kustosz Krzyża

2018.04.01

Życzenia Wielkanocne dla wszystkich sympatyków Krzyża w kraju i za granicą.

Zmartwychwstały Jezus – „Zwycięzca śmierci, piekła i szatana…” pragnie towarzyszyć nam każdego dnia w naszym zmaganiu dobra ze złem i budowania pełni życia, które nam przyniósł.
Budując naszą wolność na wszystkich płaszczyznach życia, niech rozjaśnia nasze perspektywy i nadzieje MOCĄ ŚWIATŁA, KTÓRE NAM POZOSTAWIŁ I TO JEST TO – TO RADOSNE ALLELUJA!

Ks. Wojciech
Kustosz Krzyża

2018.03.30

WIELKI PIĄTEK

Kontemplacja krzyża w trzech odsłonach z kamer live –  Zobacz

(wersja A) – z wysokości krzyża na część „autostrady do nieba„i bramę, bo „krzyż stał się nam bramą do nieba”
(wersja B) – obraz z plenerem na całość krzyża
(wersja C) – z wnętrza galerii krzyża – ołtarz ukazujący, że Jezus złożył siebie Ojcu w ofierze za zbawienie świata. Zegary symbolizują kontynenty globu

Ks. Wojciech
Kustosz Krzyża

2018.03.28

Pierwsi goście z Rzeszowa pod Krzyżem w roku 2018

Ks. Wojciech
Kustosz Krzyża

2018.03.25

Niedziela Palmowa – Wielki Tydzień

POMNIK SKAŁA – przedstawiam projekt wizualny, wraz z opisem.

Monument – skała będzie miał wersję: A (awers) i B (rewers).

W łączności wizualnej z Krzyżem III Tysiąclecia ma tworzyć  TRYPTYK.

Ks. Wojciech
Kustosz Krzyża

2018.03.24

DROGA KRZYŻOWA- O RODZINIE, DLA RODZIN, Z RODZINAMI- w miłości do Pana Jezusa

Ks. Wojciech
Kustosz Krzyża

2018.03.15

ZAPROSZENIE NA DROGĘ KRZYŻOWĄ DO KRZYŻA III TYSIĄCLECIA

Droga Krzyżowa w plenerze malowniczych widoków do Krzyża III Tysiąclecia, zostanie odprawiona w sobotę przed Niedzielą Palmową – 24.03.2018 r. o godz. 16.00.

Początek – wyjście z ul. 3 Maja koło Krzyża, drogą potocznie zwaną „GAJÓWKĄ”.
Trasa około 3 kilometrów, będzie duchowym przygotowaniem do Wielkiego Tygodnia.

Idziemy niezależnie od pogody, najważniejsza jest POGODA DUCHA WIELKOPOSTNEGO.

Ks. Wojciech
Kustosz Krzyża

2018.02.25

Wizytacja dekanatu Ropczyckiego przez Ks. Biskupa Edwarda Białogłowskiego. W tym czasie przybył również pod Krzyż III Tysiąclecia.

Ks. Wojciech
Kustosz Krzyża

2018.02.23

Szczególnie w Piątek wielkiego postu nasze pragnienia myśli i słowa niech zwracają się „KU CHRYSTUSOWI”, który stał się dla nas źródłem zbawienia i do końca nas umiłował.

Ks. Wojciech
Kustosz Krzyża

2018.02.14

Początek Wielkiego Postu.
Zmiana czasu w liturgii z zwykłego w ciągu roku na czas Wielkiego Postu. Mamy przebudować nasze życie duchowe, abyśmy razem z Chrystusem triumfowali w dniu zmartwychwstania.

Dojście drogą do Krzyża na ośnieżonej „autostradzie do nieba” z  Tajemnicami Światła w tle.

Ks. Wojciech
Kustosz Krzyża

2018.02.10

Zaproszenie na uroczystości odpustowe Roku 2018 z poświęceniem Pomnika – Skały w rocznicę niepodległości Polski.

     

 

 

2017

 

2017.12.25

ŻYCZENIA ŚWIĄTECZNE i NOWOROCZNE wszystkim miłośnikom Krzyża III Tysiąclecia w KRAJU i na całym ŚWIECIE:
„Podnieś rączkę BOŻE DZIECIĘ, BŁOGOSŁAW OJCZYZNĘ …” i KAŻDEGO Z NAS w codziennym zmaganiu dobra ze złem – światła z ciemnością.
NOWY  ROK  2018 – ROK JUBILEUSZU WOLNOŚCI pragnie umacniać NAS i przenikać DUCH ŚWIĘTY przez CHRYSTUSA światłem WIARY POKOJU CZUJNOŚCI  i WOLNOŚCI w życiu osobistym, religijnym narodowym i międzynarodowym.

Ks. Wojciech
Kustosz Krzyża

2017.12.17

Niedziela Adwentu ” GAUDETE” – RADOSCI   z  bliskosci  narodzenia Pana Jezusa. Radosc   jest  podwojna  , albowiem w DNIU  DZISIEJSZYM  o godzinie  14.00  strone internetowa  Krzyz III Tysiaclecia  ODWIEDZILO  50.000  INTERNAUTOW.  Dziekuje wszystkim i  pozdrawiam .  NIECH BĘDZIE POCHWALONY JEZUS CHRYSTUS  który przychodzi do nas .

Ks. Wojciech
Kustosz Krzyża

2017.12.03

Nowy Rok Liturgiczny – Adwent.
Towarzyszyć nam będzie „Duch Święty”, którego obecność wpisana i widoczna jest przy Krzyżu Trzeciego Tysiąclecia:
-W bramie nad naszymi głowami tablice ukazujące Trójcę Przenajświętszą
-Na jednej z tablic na awersie Gołębica – symbol Ducha Świętego, a na rewersie słowa Jana Pawła II wypowiedziane w czasie pierwszej pielgrzymki do Polski, na Placu zwycięstwa w Warszawie: „NIECH ZSTĄPI DUCH TWÓJ…”
Częstym „gościem” w Wieczerniku bywa również „Gołąb pocztowy”, który odpoczywa nad ołtarzem polowym, zatrzymując się na trasie przelotów

Ks. Wojciech
Kustosz Krzyża

2017.11.27-29

Prace przygotowawcze i zabezpieczające przed nadchodzącą zimą.

Ks. Wojciech
Kustosz Krzyża

2017.11.15

Sesja zdjęciowa do realizacji kalendarza na rok 2018 przez jedną z jednostek OSP.

Ks. Wojciech
Kustosz Krzyża

2017.11.06-10

Sprzyjające warunki pogodowe pozwoliły na odnowienie i aktualizację znaków poziomych na drodze przed wjazdem na „Autostradę do nieba”

Ks. Wojciech
Kustosz Krzyża

2017.11.04

Autokar z PTTK Kraków gości przy Krzyżu w dniu imienin św. Jana Pawła II we wspomnienie liturgiczne św. Karola Boromeusza.

Ks. Wojciech
Kustosz Krzyża

2017.10.01

Na „Autostradzie do nieba” zaparkowali swoje pojazdy miłośnicy motocykli i samochodów zabytkowych, aby podziękować Bogu za kończący się letni sezon 2017r.

Przed Mszą Św. o godz. 15.00 Koronka do Bożego Miłosierdzia dziękczynno-błagalna o miłosierdzie Boże dla tych co stracili życie w wypadkach.

Eucharystia stała się „pokarmem w drodze” na dalsze życie. Zakończono spotkanie modlitwą (dziesiątek różańca z Tajemnicy Światła) do Matki Bożej – Królowej Różańca Św.

Większość zmotoryzowanych przybyła z Dębicy, okolic Ropczyc i Frysztaka.

Ks. Wojciech
Kustosz Krzyża

2017.09.28

Inne artykuły umieszczone w prasie lokalnej:

  • Ziemia Ropczycka nr 9 (311) wrzesień 2017
  • Wspólnota Królowej Rodzin nr 6 (233) czerwiec 2017
  • Wspólnota Królowej Rodzin nr9 (236) wrzesień 2017

Ks. Wojciech
Kustosz Krzyża

2017.09.27

Materiał video z uroczystości poświęcenia ” Autostrady do nieba” –  Autostrada do Nieba – Ropczyce – Borki Chechelskie – 17.09.2017

Zobacz

Ks. Wojciech
Kustosz Krzyża

2017.09.18

Adnotacje o uroczystości  Twójpowiat.pl – Ropczyce-Borki Chechelskie (17.09.(br) Autostrada do Nieba

Czytaj więcej

Ks. Wojciech
Kustosz Krzyża

2017.09.17

Uroczystość Odpustowa przy Krzyżu z poświęceniem „Autostrady do nieba” z udziałem kapłanów dekanatu ropczyckiego i wielopolskiego.

Zgromadzeni wierni przebyli również drogę krzyżową z parafii Św. Anny i Św. Bartłomieja w Łączkach Kucharskich wraz z duszpasterzami.

Mszy Św. przewodniczył i wygłosił słowo Boże Ks. dr. Jerzy Buczek wyjaśniając znaczenie drogi i znaków na „Autostradzie do nieba”. Relację na żywo śledziło około 1200 internautów.

Ks. Wojciech
Kustosz Krzyża

2017.09.17

Dlaczego Autostrada do nieba ? – Informacje udzielone dla Radia Via …     Czytaj więcej

Ks. Wojciech
Kustosz Krzyża

2017.09.13

Artykuł w Tygodniku Niedziela – „Autostrada do nieba”… Czytaj więcej

Ks. Wojciech
Kustosz Krzyża

2017.09.12

Wiadomości na stronie Kurii Diecezjalnej w Rzeszowie: „Autostrada do nieba przy Krzyżu III Tysiąclecia” …  Czytaj więcej

Ks. Wojciech
Kustosz Krzyża

2017.09.12

Uruchomienie kamery internetowej z wnętrza galerii krzyża na wysokości 30 m. Będzie ona przekazywała również transmisje internetowe na żywo z uroczystości – inauguracja w uroczystość Odpustową 17.09.2017r. – patrz w kamery live   Zobacz

Ks. Wojciech
Kustosz Krzyża

2017.09.11

„AUTOSTRADA DO NIEBA” – skąd taka nazwa?

         Dzisiejszy człowiek ma coraz szybsze pojazdy, a tym samym żyje szybko. Aby szczęśliwie     i bezpiecznie dotrzeć do celu podróży, zaleca się pędząc na „AUTOSTRADZIE ŻYCIA” zjechać     z niej na krótki postój i zregenerować siły fizyczne i duchowe. Tymi parkingami są poszczególne dziesiątki różańca, które gwarantują bezpieczne dotarcie do bramki zjazdowej z autostrady.

Stąd odcinek drogi w kształcie kielicha o długości 40 metrów (wyraża to czas Pana Jezusa, który przez 40 dni przygotowywał się do Wielkiego Piątku) – od bramy wjazdowej do Krzyża jest nazwany „autostradą do nieba”.

         Psalmista Pański stawia pytanie: „Czym się Panu odpłacę, za wszystko co mi wyświadczył?”  I odpowiada: „Podniosę Kielich zbawienia i wezwę Imienia Pana”. Aby „Podnieść ten Kielich”  wpisane zostają w nim 2 modlitwy:

  • Koronka do Bożego Miłosierdzia
  • Cząstka Różańca – „Tajemnice Światła”

Nie posiadając fizycznie różańca, te modlitwy zostały zaprojektowane w oparciu o elementy drogowe zwane „kocie oczka” (zastępują one koraliki różańca), które poprzez odbite światło – zwłaszcza w trudnych warunkach drogowych czynią podróż bezpieczną.

„Wezwanie Imienia Pana” zostanie ta autostrada poświęcona przez ks. Kanclerza Kurii Diecezjalnej w Rzeszowie Jerzego Buczka 17.09.2017 r. (niedziela) godz. 11.30
Więcej informacji www.krzyzropczyce.pl

Ks. Wojciech
Kustosz Krzyża

2017.08.17

Ministranci, lektorzy, schola z Parafii Św. Jana Chrzciciela w Pakoszówce – diecezja przemyska, wraz z ks. Proboszczem Bolesławem – celebrującym eucharystię w Wieczerniku i klerykiem Jakubem.

Ks. Wojciech
Kustosz Krzyża

2017.08.15

Pielgrzymi z Podlasia podziwiają Ziemię Podkarpacką.

Ks. Wojciech
Kustosz Krzyża

2017.08.12

Zamontowanie tablicy ogłoszeń i historia budowy.

Ks. Wojciech
Kustosz Krzyża

2017.08.07

Planowane uroczystości odpustowe przy Krzyżu Trzeciego Tysiąclecia odbędą się 17.09.2017 godz.11.30. Więcej informacji już wkrótce.

Ks. Wojciech
Kustosz Krzyża

2017.07.09

Spotkanie Stowarzyszenia Rodzin Wielodzietnych w Wieczerniku wraz z duszpasterzem ks. Kazimierzem Proboszczem z Olchowej.

Ks. Wojciech
Kustosz Krzyża

2017.07.05

Prywatna modlitwa – Koronka do Bożego Miłosierdzia odmawiana przez rodziny.

Ks. Wojciech
Kustosz Krzyża

2017.07.04

Relacja z wizyty podz Krzyżem Trzeciego Tysiąclecia w programie „Studio Lato” na antenie TVP3 Rzeszów – materiał właściwy od 00:18:06 – Oglądaj

Ks. Wojciech
Kustosz Krzyża

2017.06.30

Pielgrzymki autokarowe z parafii Matki Bożej Królowej Polski z Matysówki koło Rzeszowa wraz z ks proboszczem oraz dzieci i młodzieży z parafii Ducha Świętego z Mielca wraz z księdzem proboszczem, siostrami zakonnymi i przedstawicielami rodziców.

Ks. Wojciech
Kustosz Krzyża

2017.06.27

Pielgrzymka strażaków z  powiatu tarnobrzeskiego wraz z ks kapelanem i panem komendantem województwa podkarpackiego

Ks. Wojciech
Kustosz Krzyża

2017.06.17

Odwiedziny Krzyża przez maturzystów obchodzących jubileusz 50-lecia matury w Ropczycach.

Ks. Wojciech
Kustosz Krzyża

2017.06.13

Wizyta TVP3 Rzeszów.

Ks. Wojciech
Kustosz Krzyża

2017.06.12

Malowanie znaków poziomych przed bramą.

Ks. Wojciech
Kustosz Krzyża

2017.06.05

Msza święta prymicyjna księdza Józefa Płocha z parafii św Anny.

Ks. Wojciech
Kustosz Krzyża

2017.06.03

Wykonanie symbolicznego „Ogrodu Eden” w oparciu o ceramikę, rośliny i elementy świetlne. Ciekawa interpretacja imienia Ewa.

Ks. Wojciech
Kustosz Krzyża

2017.05.28

Nieoficjalna wizyta księdza biskupa Kazimierza Górnego.

Ks. Wojciech
Kustosz Krzyża

2017.05.27

Montaż kamienia na którym znajduje się  Paschał- symbol Jezusa zmartwychwstałego.

Ks. Wojciech
Kustosz Krzyża

2017.05.20

Montaż tablic kierunkowych na „Autostradzie do nieba.

Ks. Wojciech
Kustosz Krzyża

2017.05.18

Pielgrzymka dzieci wraz z opiekunami i wychowawcami  ze Szkoły podstawowej im św Jana Pawła II  w Ropczycach-Chechłach.

Ks. Wojciech
Kustosz Krzyża

2017.04.08

Budowa tzw. „ŁĄCZNIKA DO AUTOSTRADY…” w Ropczycach…              Czytaj więcej

,, Krzyżu cierpienie, w krzyżu zbawienie, w krzyżu miłości nauka…’’

Słowa te stały się myślą przewodnią Drogi Krzyżowej pod Krzyż III Tysiąclecia w Borkach Chechelskich.  Wędrówka z rozważaniem poszczególnych stacji drogi, którą przeszedł nasz Zbawiciel odbyła się w sobotę 8 kwietnia. Wyruszyliśmy o godzinie 17 drogą potocznie zwaną ,, Gajówką” w stronę Krzyża, by jeszcze raz przypomnieć jaką wielką miłością Bóg darzy człowieka. Pod Krzyżem odmówiliśmy stosowane modlitwy związane z możliwością zyskania odpustu. Wydarzenie to było duchowym przygotowaniem do owocnego przeżycia Świętego Triduum.

Ks. Wojciech
Kustosz Krzyża